انجمن مدیریت اجرایی ایران

منابع انسانی

رهبري سازماني و توانمندسازي منابع انساني در مدل راهبردي مديريت دانش مطلب ویژه

سعید امامی فروردين 02 777 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رهبري سازماني و توانمندسازي منابع انساني در مدل راهبردي مديريت دانش رهبري سازماني و توانمندسازي منابع انساني در مدل راهبردي مديريت دانش رهبري سازماني و توانمندسازي منابع انساني در مدل راهبردي مديريت دانش

در اين مقاله به نقش رهبري سازمان در ايجاد سازمان هاي يادگيرنده و دانش بنياد از طريق توانمندسازي و توسعه پايدار منابع انساني، با استفاده از مفاهيم مديريت دانش پرداخت مي شود. امروزه سرعت تغيير در خدمات و كالاها و همچنين جهاني شدن اقتصاد تاثير خود را به گونه اي در تمامي بنگاه هاي اقتصادي نمايان كرده كه رفتار و فرهنگ مردم و كاركنان سازمان ها تحت تأثير اين تغييرات قرارگرفته است. رشد اطلاعات و دانش بسيار سريع و نمايي شده كه در نتيجه ديدگاهي براي توسعه فرآيندها بر پايه توسعه مديريت دانش سازماني در ارتباط با فرآيندهاي شغلي بروزكرده است. در اين ديدگاه، بخش عظيمي از تغيير فرآيندهاي شغلي ازطريق تغييرات توانمندي هاي ايجاد و مديريت دانش فرآيندهاي كاري و محيط آن پديد آمده است. 

در اين مقاله ضمن معرفي مديريت دانش و سازمان هاي يادگيرنده، ابتدا به ارائه مدلي پرداخته مي شود كه هدف آن ايجاد يك سازمان يادگيرنده ازطريق توانمندسازي و توسعه پايدار منابع انساني براساس فرآيندهاي مديريت دانش است. سپس نقش كليدي رهبري سازماني در اجراي مدل تشريح مي گردد. مدل مذكور توجه ويژه اي به دانش شخصي و دروني كاركنان سازمان ها از طريق كشف، كسب، توليد، تسهيم و استفاده از آن به منظور ايجاد سازماني يادگيرنده خواهد داشت. اين مدل در راستاي ايجاد يك فرهنگ و فضاي توانمندساز، هم تكاملي است و هم انقلابي. و ضمن مرحله اي بودن، در آن گام هاي لازم جهت تغيير وضع موجود و دستيابي به يك سازمان پويا و يادگيرنده برداشته مي شوند.

 

 

خواندن 970 دفعه آخرین ویرایش در فروردين 28 1395

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.