مدیریت اجرایی ایران

‌آیین‌نامه کمیته‌ها

 کمیته پذیرش

مقدمه

یکی از مهم‌ترین و شاید بتوان گفت اصلی‌ترین مأموریت یک انجمن علمی جذب حداکثری اعضای مرتبط و ارائه بهترین خدمات کیفی، علمی و پژوهشی به انواع اعضا خود است. این در حالی است که انجمن مدیریت اجرایی ایران باوجود انجام فعالیت‌های گسترده و پایدار و با وجود بیش از هزاران عضو بالقوه، نتوانسته است نسبت به توسعه دامنه اعضا خود اقدام نماید. این طرح به‌ منظور بسترسازی برای توسعه اعضا انجمن و در کنار آن تشکیل کمیته‌های تخصصی به کمک اعضا تهیه ‌شده است. در این طرح اولیه تلاش شده است تا سرفصل نکات اساسی جهت طرح در هیات ‌مدیره و اخذ مجوز عمومی مطرح گردد. تا پس‌ازآن آیین‌نامه‌های اجرایی و تفصیلی طرح تهیه و تدوین شود.

 

1-    انواع اعضا:

انواع اعضای انجمن به شرح زیر می‌باشند:

1-1-     اعضای پیوسته

"مؤسسان انجمن و كليه افرادي كه حداقل داراي درجه كارشناسي ارشد باشند، می‏توانند به عضویت پیوسته انجمن درآیند."

تبصره: به ‌جز رشته مدیریت اجرایی، دارندگان درجه کارشناسی ارشد یا دکتری در دیگر رشته­ها، به‌شرط دارا بودن حداقل پنج سال سابقه مدیریت یا سه سال سابقه عضویت در هیات علمی دانشگاه‏های معتبر می‏توانند به عضویت پیوسته انجمن درآیند.

اعضای پیوسته، اعضای اصلی انجمن می‌باشند و مجمع عمومی انجمن را تشکیل می‌دهند.

1-2-    اعضای وابسته

"افرادي كه داراي درجه كارشناسي مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دارای پنج سال سابقه مدیریت (پس از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی) باشند، می­توانند به عضویت وابسته انجمن درآیند."

اعضای وابسته دارای حق رأی در مجامع عمومی نیستند ولی می‌توانند در سایر فعالیت‌های علمی و ترویجی انجمن مشارکت داشته باشند.

1-3-   اعضای دانشجویی

"كليه دانشجوياني كه به شرح بند 1-1 مشغول به ادامه تحصیل می­باشند، می‏توانند به عضویت دانشجویی انجمن درآیند."

اعضای دانشجویی دارای حق رأی در مجامع عمومی نیستند ولی می‌توانند در سایر فعالیت‌های علمی و ترویجی انجمن مشارکت داشته باشند.

1-4- اعضای افتخاری

"شخصيت­هاي ايراني و خارجي كه مقام علمي آنان در زمينه‏هاي مورد توجه انجمن حائز اهميت خاص باشد، يا در پيشبرد اهداف انجمن، کمک‌های مؤثر و ارزنده­اي نموده باشند. می‏توانند به عضویت افتخاری انجمن درآیند."

اعضای افتخاری انجمن از پرداخت حق عضویت معاف هستند.

اعضای افتخاری به پیشنهاد هیات ‌مدیره و قبول دعوت از طرف آنان، به‌ عنوان عضو افتخاری انجمن پذیرفته خواهند شد. اسامی اعضای افتخاری در هر یک از مجامع انجمن نیز اعلام‌شده و به تصویب مجمع خواهد رسید.

اعضای افتخاری دارای حق رأی در مجامع عمومی نیستند ولی می‌توانند در سایر فعالیت‌های علمی و ترویجی انجمن مشارکت داشته باشند.

1-5- اعضای حقوقی

"کلیه اشخاص حقوقی كه در زمينه­هاي علمي و پژوهشي مربوط با اهداف و وظایف انجمن فعاليت دارند، مي­توانند به عضويت انجمن درآيند.

اعضای حقوقی به‌مثابه عضو وابسته انجمن محسوب می‏شوند."

هر شرکت ثبت ‌شده حقوقی که از فعالیت‌های انجمن حمایت و پشتیبانی نماید می‌تواند به عضویت حقوقی انجمن در‌آید.

اعضای حقوقی انجمن برحسب موضوع فعالیت و خود اظهاری اعضا، در گروه‌های تخصصی طبقه ‌بندی‌شده و کارگروه‌های تخصصی خود را تشکیل خواهند داد.

1-6-    اعضای برجسته

آن دسته از اعضای پیوسته انجمن که بیش از دو دوره در جلسات هیات ‌مدیره حضورداشته و یا فعالیت‌های برجسته و اثربخشی برای انجمن انجام داده‏اند (همانند برگزاری سمینارهای علمی، همکاری اثربخش در فعالیت‏های پژوهشی، انتشاراتی و...) به‌عنوان عضو برجسته انجمن انتخاب می‌گردند.

اعضای برجسته انجمن از پرداخت حق عضویت معاف هستند.

تعیین یا حذف اعضای برجسته پس از تصویب هیات ‌مدیره و تصویب نهایی در مجامع عمومی صورت‌ خواهد پذیرفت.

1-7-اعضای مجازی

کلیه دانشجویان و افراد دارای حداقل مدرک کارشناسی و کلیه مدیران و کارشناسان انواع شرکت‌های حقوقی می‌توانند به‌عنوان عضو مجازی در پورتال انجمن ثبت‌نام نموده و به‌عنوان یک عضو مجازی از خدمات الکترونیکی و مجازی انجمن (بدون هزینه) بهره ‌مند گردند.

2-   حق عضویت

2-1- مبلغ حق عضویت اعضای حقیقی

مبلغ حق عضویت در سال 1393 طبق مصوبه مجمع عمومی عادی سالیانه، به شرح ذیل است:

اعضای پیوسته:1،000،000 ریال

اعضای وابسته: 500،000 ریال

اعضای دانشجویی: 200،000 ریال

اعضای پیوسته، وابسته و دانشجویی می‏توانند به ازای پرداخت تمامی یا بخشی از مبلغ حق عضویت، از طریق مشارکت در همکاری‌های انجمن، انجام کارهای پژوهشی و علمی، برگزاری سمینار و کارگاه آموزشی و سایر موارد مرتبط، انجمن را یاری رسانند.

علاوه بر آن اعضا می‌توانند هر مبلغی را به‌طور سالیانه و برای حمایت از این انجمن علمی، به حساب انجمن واریز نمایند.

ملاک برای عضویت اعضا، پر کردن فرم تقاضا توسط اعضا و تائید آن توسط کمیته پذیرش و روابط عمومی است. لیکن کمیته پذیرش و روابط عمومی تلاش خواهد نمود تا علاوه بر مشارکت‌های اجرایی در فعالیت‌های انجمن، کلیه اعضا را تشویق به حمایت‌های مالی نیز بنماید.

برای کلیه اعضای حقیقی به‌صورت الکترونیکی کارت عضویت سالیانه صادر خواهد شد.

عدم پرداخت حق عضویت منجر به ابطال عضویت اعضای حقیقی نمی‏گردد.

در صورت تأیید کمیته پذیرش و روابط عمومی، اعضای می‏توانند به‌جای پرداخت حق عضویت، در فعالیت‏های جاری انجمن همکاری و مشارکت داشته باشند.

2-2-   مبلغ حق عضویت اعضای حقوقی

مبلغ حق عضویت اعضای حقوقی از یک حداقل تعیین‌شده توسط هیات ‌مدیره (در سال 1393 طبق مصوبه مجمع عمومی، معادل 2،000،000 ریال) به بالا می‌باشد.

اصلی‌ترین انگیزه پرداخت حق عضویت اعضای حقوقی، حمایت مالی از انجمن است و سقفی برای آن تعیین نگردیده است.

اسامی 50 نفر عضو حقوقی که بیشترین کمک مالی را به انجمن کرده باشند، به ترتیب کمک مالی صورت پذیرفته در هرسال، در وب‌گاه انجمن اعلام می‌گردد. علاوه بر آن اسامی و لینک به وب‌گاه کلیه اعضای حقوقی در وب‌گاه انجمن مهیا خواهد شد.

اعضای حقوقی می‌توانند بر اساس خود اظهاری خود در یکی از رشته‌های تخصصی طبقه‌بندی ‌شده اعضای حقوقی (همانند فعالین حوزه مالی، حوزه منابع انسانی، حوزه فناوری اطلاعات، حوزه برنامه‌ریزی استراتژیک، حوزه بازاریابی و فروش، حوزه طراحی محصول، حوزه تولید، حوزه خدمات و...) قرار گیرند.

هر عضو حقوقی می‌تواند با پرداخت حق عضویت اعضای حقوقی، حداقل 2 نفر از مدیران یا کارشناسان خود را به‌عنوان عضو حقیقی به انجمن معرفی نماید که برحسب شرایط به‌عنوان عضو پیوسته یا وابسته پذیرفته خواهند شد.

تبصره: درصورتی‌که یک شخص حقوقی بخواهد بیش از 2 نفر از مدیران خود را به‌عنوان عضو حقیقی به انجمن معرفی نماید بایستی میزان حمایت مالی خود را به ازای هر نفر 1،000،000 ريال افزایش بدهد.

2-3-  اعتبار حق عضویت

اعتبار حق عضویت برای یک سال مالی انجمن خواهد بود. لذا افراد حقوقی که در میانه ‌سال به عضویت انجمن درمی‌آیند و می‌خواهند کمک مالی محدودتری را به انجمن بکند، می‌توانند به نسبت زمان باقی ‌مانده از سال، فقط بخشی از حداقل حق عضویت را بپردازند.

3- مزایای عضویت

انجمن مدیریت اجرایی ایران موظف است که به ازای حمایت‌های مالی و علمی اعضای خود، نسبت به ایجاد انواع مزایای علمی، پژوهشی، تخفیف‌های مالی و امثال آن، برای کلیه اعضای حقیقی و حقوقی خود اقدام نماید.

این‌گونه مزایا و امکانات مهیا شده برای اعضا مرتباً تدوین‌شده و پس از تصویب هیات‌ مدیره از طریق وب‌گاه انجمن به کلیه اعضا اطلاع‌رسانی خواهد شد.